هرگونه ذبح دام در معابر عمومی جرم است

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: دام نذری در شهر‌ها حتما باید در کشتارگاه‌ها قربانی شود و هرگونه ذبح دام در معابر عمومی جرم است.

اصغرزاده مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبیگفت: گوسفند نذری در شهر‌ها حتما باید در کشتارگاه‌ها قربانی شود و هرگونه ذبح دام در معابر عمومی جرم است.

او افزود: طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی اقدام به ذبح در اماکن غیربهداشتی، تهدید علیه بهداشت عمومی و جرم است که با خاطیان طبق قانون و با جدیت برخورد خواهد شد.

اصغرزاده اظهار کرد: تمامی کشتارگاه‌های استان از ساعت هفت صبح تا ۱۳ آماده خدمات رسانی به مردم استان هستند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: در این مدت ۶۹ اکیپ ثابت و سیار در استان فعال هستند و ۷۰ بازرس و ۱۳ ناظر شرعی بر نحوه ذبح نظارت می‌کنند.

او عنوان کرد: روستا‌ها و مناطقی که دسترسی به کشتارگاه ندارند، ذبح باید در مکان‌های پیش بینی شده صورت گیرد و عملیات ضد عفونی پس از انجام قربانی انجام شود.

اصغرزاده از مردم خواست ۲۴ ساعت گوشت قربانی را پیش سرد کنند تا خطری برای جامعه هدف نداشته باشد یا در صورت پیش سرد نکردن به افراد اعلام شود گوشت قربانی را ۲۴ ساعت پیش سرد و بعد مصرف کنند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تاکید کرد: دام قربانی باید از لحاظ ظاهری سالم و هیچ گونه ترشحی از بینی، دهان و چشم نداشته باشد.

او با توجه به شرایط پیش رو و شیوع ویروس کرونا از هم استانی‌ها تقاضا کرد از تجمع در محل کشتارگاه جلوگیری کنند و با فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش و سایر مسائل بهداشتی در روز عید قربان همکاری مناسب با کارشناسان دامپزشکی و مسئولین کشتارگاه انجام دهند.

اصغرزاده ادامه داد: با توجه به فصل گرما و جولان کنه ها، بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به ویژه تب کریمه کنگو هنگام ذبح دام در عید سعید قربان جدی گرفته شود.

۰
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *