افزایش ۳ میلیارد تنی ذخیره پتاس در خراسان جنوبی

 حجت ایمانطلب افزود: با افزایش این میزان که معادل ۲ و نیم میلیارد مترمکعب شورابه است، مجموع ذخایر پتاس استان به ۴ و دو دهم میلیارد تن رسیده است.

وی گفت: ذخایر این ماده معدنی به طور کلی به دو صورت منابع سنگی و شورابه‌ای است که در خراسان جنوبی تنها به صورت شورابه‌ای و در شهرستان طبس استخراج می‌شود.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت خراسان جنوبی با بیان اینکه معدن پتاس با سرمایه گذاری ۱۷۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران فعال شده است افزود: این معدن با استخراج اسمی سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شورابه، زمینه اشتغال ۴۰ نفر را به صورت مستقیم در شهرستان طبس فراهم کرده است.

ایمانطلب با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در راستای تعیین و ثبت ذخیره این معدن گفت: تعیین تکلیف و فعالسازی معادن راکد و غیرفعال و همچنین شناسایی ذخایر جدید معدنی برای افزایش ظرفیت تولید و ایجاد اشتغال در استان از برنامه‌های این سازمان در سالجاری است.

مهمترین کاربرد پتاس به عنوان کود شیمیایی در صنایع کشاورزی است و استفاده از آن در تولید صابون و شوینده ها، رنگ‌های شیمیایی و داروها، صنایع شیشه و سرامیک، صنایع غذایی، تهیه گل حفاری از دیگر مصارف این ماده معدنی است.

معدن پتاس خوربیابانک در ۱۵۰ کیلومتری شهر طبس واقع شده و از جمله معادن منحصر به فرد و جذاب استان خراسان جنوبی است که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان طبس مورد توجه علاقه‌مندان است.

 

پتاس خراسان جنوبی برای فرآوری به استان اصفهان ارسال می شود.

 

 

منبع: خبرگزاری صداوسیما
۰
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *